Starej Kopalnia w Wałbrzychu

Jest częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego, składa się z wielu galerii sztuki oraz obiektów otwartych do zwiedzania przez turystów, kustoszy, zainteresowanych szeroko rozumianą sztuką. Stara Kopalnia w Wałbrzychu to jedno z miejsc, które mogą Państwo zobaczyć odwiedzając trzygwiazdkowy hotel Charlotta! Poniżej przekazujemy najważniejsze informacje na temat tego obiektu oraz atrakcje, które czekają na Państwa w jego podziemiach za okazaniem biletu w niezwykle przystępnej cenie. Zapraszamy serdecznie!

Historia Starej Kopalni w Wałbrzychu – wszystko, co warto wiedzieć przed wizytą w dawnym zakładzie górniczym!

Pasjonuje Państwa historia górnictwa? A może odwiedzają Państwo Dolny Śląsk w poszukiwaniu ciekawych opowieści i anegdotek opowiadanych przez osoby, które same wychowywały się na tych terenach? Jeżeli odpowiedzieli Państwo twierdząco na te pytania, oferta hotelu Charlotta*** Pensjonatu Petite Charlotta polegająca na zwiedzeniu Starej Kopalni jest skierowana właśnie do Państwa! Jest to obiekt, w którym niegdyś zajmowano się wydobyciem węgla kamiennego, a obecnie składający się z wielu podziemnych tras turystycznych, przez które przeprowadzą Państwa byli górnicy. Podczas zwiedzania starego zakładu górniczego podejdą Państwo do przodka węglowego, a także na własne oczy zobaczą dawne stanowiska pracy osób zajmujących się wydobyciem podziemnych surowców. Ale to nie wszystko! Zakupując bilet w atrakcyjnej cenie można również zapoznać się z historią obiektu i dziedzictwem przemysłowym naszego kraju.

Atrakcje polecane w Starej Kopalni, czyli rzeczy, które warto zobaczyć na szlaku dolnośląskich podziemi!

Stara Kopalnia w Wałbrzychu to nie tylko dawna kopalnia surowców, ale również ośrodek, w którym organizowane są różnorodne wystawy artystyczne i wydarzenia kulturalne. Zwiedzając podziemia z przewodnikami na podstawie biletu można bezpłatnie zapoznać się z dziełami znajdującymi się w galerii, wziąć udział w wernisażu lub warsztatach ceramicznych. Ale to nie wszystko – Stara Kopalnia oferuje również zajęcia edukacyjne dla młodzieży w wieku szkolnym oraz nocne zwiedzanie podziemi z górnikami. Po spacerach dawnymi trasami górniczymi oraz obejrzeniu terenu całej kopalni polecamy zatrzymanie się w klimatycznej kawiarni “Sztygarówka”.

Ile czasu trwa zwiedzanie Starej Kopalni?

Zwiedzanie obiektu, jakim jest dawna Kopalnia w Wałbrzychu wiąże się z możliwością przebycia trasy o długości 1 km. Osoby zainteresowane obejrzeniem całego obiektu powinny poświęcić do 2 godzin na zapoznanie się z najważniejszymi elementami nowoczesnego centrum nauki i sztuki na Europejskim szlaku Dziedzictwa Przemysłowego takimi jak galerie sztuki:

  • ceramicznej,
  • malarskiej,
  • rzeźby.

Zwiedzanie warto zaplanować tak, aby ostatnie wejście odbyło się nie później niż dwie godziny przed zamknięciem obiektu. Wówczas będą Państwo mieli wystarczająco dużo czasu na przemierzenie podziemi, wybranych galerii sztuki oraz krótki odpoczynek w dobrze ocenianej kawiarni “Sztygartówka“

Jak przygotować się do zwiedzania Starej Kopalni?

Z racji tego, że wizyta w obiekcie w dużej mierze uwzględnia zwiedzanie podziemi, zachęcamy do odpowiedniego przygotowania się przed odwiedzeniem industrialnego centrum warsztatów rzemieślniczych i sztuki. W podziemiach panuje stała temperatura 9 stopni Celsjusza, a także wilgotność na poziomie 97%, dlatego zalecamy założenie ciepłego ubrania i okrycia wierzchniego.

Oczywiście podstawą do odwiedzenia starego ośrodka górniczego jest zakup biletu we wskazanej cenie. Bilety można nabyć zarówno online, jak i na miejscu, a z aktualnymi cenami wstępu zapoznają się Państwo na oficjalnej stronie internetowej Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Odwiedzający obiekt mają możliwość zakupu biletu indywidualnego, a także wejściówki grupowej np. dla rodzin lub dużych grup zorganizowanych od 15 osób wzwyż – szkół, przedszkoli czy ośrodków kultury.