Palmiarnia Wałbrzych

Nie od dziś wiadomo, że Dolny Śląsk to prawdziwa kopalnia atrakcji turystycznych. Z tego powodu powinieneś odwiedzić górnicze miasto Wałbrzych. To niepozorne miejsce ukryte w pobliżu pasma Gór Sowich. Ma przemysłową przeszłość – słynęło z wydobywania węgla na terenie wielu zamkniętych dziś kopalni. Niech nie zmyli Cię jego historia! Niedaleko Zamku Książ znajduje się palmiarnia, która natychmiast przenosi odwiedzających w odległe tropiki.

Jej godziny otwarcia to 9:00 – 18:00 w dni robocze oraz 9:00 – 19:00 w weekend, dzięki czemu zdążysz zobaczyć egzotyczne rośliny nawet wtedy, gdy Twój dzień jest wypełniony zwiedzaniem okolicznych atrakcji. Możesz ją odwiedzić zarówno wieczorem, jak i tuż po śniadaniu, płacąc za to atrakcyjną cenę. Dostępne tam rośliny zachwycą Cię w każdym świetle!

Jak to się zaczęło?

Palmiarnia w Wałbrzychu powstała z inicjatywy Jana Henryka XV Hochberga, który zbudował ją dla swojej ukochanej, księżnej Daisy, czyli Teresy Cornwallis – West. Wzniesiono ją w latach 1908 – 1911 lub 1911 – 1914 – cena przedsięwzięcia opiewała aż na 7 milionów marek w złocie. W jej otoczeniu znajdowało się rozbudowane, słynne rosarium. W ciągu kilku lat rozrosło się na tyle, że na polecenie księżnej zarządzono otwarcie drugiego na terenie Zamku Książ. W dzisiejszych czasach ma ono postać Tarasu Różanego, który każdej wiosny i lata zachwyca turystów i miejscowych w godzinach otwarcia.

Co możesz dziś zobaczyć w Palmiarni?

Obecnie w palmiarni znajduje się aż 250 roślin z niemal każdego zakątka na świecie:

 • Azji – bambusy, fikusy,
 • Australii – eukaliptusy, świerki, sosny,
 • Afryki – byliny,
 • Ameryki Środkowej – kaktusy, agawy,
 • Morza Śródziemnego – drzewka cytrusowe,
 • Dalekiego Wschodu – drzewa Bonsai.

Na szczególną uwagę zasługuje 200 – letni jałowiec, który jest częścią popularnej i nagradzanej Wystawy Bonsai. To jedyna taka wystawa w Polsce – wystarczy kupić jeden bilet w przystępnej cenie, by podziwiać te cuda natury tak długo, jak chcesz (oczywiście, w godzinach otwarcia).

Palmiarnia pełna flory i fauny

Palmiarnia to miejsce, gdzie znajdują się też zwierzęta…które są częścią wyjątkowego Ogrodu Świateł. To wystawa konstrukcji świetlnych w atrakcyjnej cenie, którymi można cieszyć się o każdej porze roku. Zobaczysz tam takie zwierzęta jak żółwie, rybki, flamingi, papugi, żyrafy, krokodyle, a nawet wieloryby. Oprócz nich w Ogrodzie znajdują się instalacje nawiązujące do historii Zamku Książ – uczestnicy balu, średniowieczni rycerze czy inne charakterystyczne elementy takie jak białe róże uwielbiane przez księżną Daisy.

Co ważne, godziny otwarcia i cennik Ogrodu są inne niż w przypadku palmiarni. Po więcej informacji na ten temat możesz odwiedzić oficjalną stronę Zamku Książ.

Palmiarnia dla dorosłych i dzieci

Warto zaznaczyć, że Ogród Świateł to nie tylko świetliste konstrukcje, ale również atrakcje dla najmłodszych. Na jego terenie w godzinach otwarcia zorganizowano m.in. grę terenową, w ramach której trzeba było znaleźć kilkanaście zwierząt, a dokładnie kotów, poukrywanych na terenie zamkowych tarasów niedaleko palmiarni. Oprócz szukania zwierząt gratką dla wszystkich turystów z pewnością będzie też możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia w wagonie Złotego Pociągu zrobionego ze światełek.

Atrakcja na wiosnę, lato, jesień, zimę

Wizyta w palmiarni to dobry pomysł na każdą porę roku. W lecie słoneczne światło wpadające przez przeszklony dach budynku pięknie oświetli tropikalne rośliny znajdujące się w środku. Z kolei jesienią i zimą to miejsce natychmiast przeniesie Cię do ciepłych krajów, o których w tym czasie marzy niemal każdy. W atrakcyjnej cenie możesz napawać się bujną, egzotyczną roślinnością oraz świetlistymi zwierzętami od rana do wieczora, w godzinach otwarcia.

To doskonałe miejsce dla:

 • fanów botaniki,
 • osób, które chcą poznać roślinność nietypową dla naszej strefy klimatycznej,
 • rodzin z dziećmi – Twoje pociechy dowiedzą się czegoś nowego w przyjemny sposób,
 • osób, które szukają atrakcji turystycznych w atrakcyjnej cenie, z godzinami otwarcia, które pozwalają na zwiedzanie zarówno rano, jak i wieczorem,
 • miłośników konstrukcji ze świateł takich jak różne zwierzęta czy postaci historyczne.

Nie musisz się przejmować

Bez trudu dostaniesz się do palmiarni z naszego hotelu Charlotta. To tylko kilkanaście kilometrów – samochodem dotrzesz tam w niecałe pół godziny, przejeżdżając przez wałbrzyskie okolice i strefę przemysłową miasta. Wskazówki na temat dojazdu transportem publicznym otrzymasz w naszej recepcji!