Replika Samolotu Czerwonego Barona

Pałac Jedlinka i replika samolotu Czerwonego Barona

Miłośnicy historii, a zwłaszcza lotnictwa jako obowiązkowy punkt na swojej liście polskich miejsc do zwiedzania powinni wpisać zabytkowy Pałac Jedlinka. Historia tego obiektu sięga XVII wieku, gdy został on wybudowany jako barokowy dwór projektu Carla Gottharda Langhasa. Majątek bardzo często zmieniał swoich właścicieli, co wiąże się z licznymi ciekawostkami. Nie ma więc nic w tym dziwnego, że miejsce to jest uważane za jedno z najbardziej tajemniczych na całym Dolnym Śląsku.

Wojny śląskie, niewyjaśnione tajemnice II wojny światowej oraz dużo więcej

Pałac Jedlinka w czasie wojen śląskich z rąk Hansa Christopha baron von Seher – Thossa trafił pod władanie Prusaków, a posiadłość odwiedził nawet sam Fryderyk II Wielki. Niemniej, po tym burzliwym okresie majątek był zarządzany przez żonę, a następnie syna barona aż do jego śmierci. Majątek aż do 1861 roku często zmieniał właścicieli (ludzie uważali, że jest nawiedzony). Wtedy przejął go Carl Krister, któremu zawdzięczamy obecną formę Pałacu Jedlinka, gdyż z barokowego dworu przekształcono go na klasycystyczny pałac urządzony w iście luksusowym stylu.

Jednak najciekawszy okres posiadłości wiąże się z II wojną światową, gdy stała się ona siedzibą biura projektowego nazistowskiej organizacji Todt w latach 1944-1945. Była ona odpowiedzialna m.in. za budowanie obiektu Riese, znajdującego się w pobliskich Górach Sowich. Obecnie w samym Pałacu można doświadczyć wielu atrakcji np. zobaczyć wagon sztabowy pociągu Amerika, którym Adolf Hitler podróżował między swoimi kwaterami. Jest to możliwe dzięki prywatnemu inwestorowi, który odrestaurował Jedlinkę, a także pobliskie budynki.

Replika samolotu Czerwonego Barona

Przed Pałacem Jedlinka można zobaczyć samolot Czerwonego Barona, czyli replikę trójpłatowca Fokkera DR.1 z okresu I wojny światowej. Tego typu samolotem latał Manfred von Richthofen, który uznawany jest za największego pilota swoich czasów. Obok obiektu znajduje się pamiątkowa tablica z przedstawioną w krótki sposób historią ostatniej bitwy pilota oraz zaprezentowaniem jego sylwetki.